عقیده محمدرضا شریفی نیا مهراوه شریفی نیا

عقیده: محمدرضا شریفی نیا مهراوه شریفی نیا فرزندان بازیگران نجمه جودکی مجری ملیکا شریفی نیا بازیگران ایرانی بازیگران معروف بازیگران مشهور

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی هشدار راجع به یک سناریوی احتمالی ، تزریق قطره چکانی میوه های ممنوعه

درحالی که گفته می‌شود، حجم واردات میوه‌های ممنوعه به کشور کم کردن یافته، کارشناسان هشدار می دهند واردات قطره چکانی ممکن است استراتژی قاچاقچیان جهت نیازسنجی بازا

هشدار راجع به یک سناریوی احتمالی ، تزریق قطره چکانی میوه های ممنوعه

تزریق قطره چکانی میوه های ممنوعه/ هشدار راجع به یک سناریوی احتمالی

عبارات مهم : بازار

درحالی که گفته می شود، حجم واردات میوه های ممنوعه به کشور کم کردن یافته، کارشناسان هشدار می دهند واردات قطره چکانی ممکن است استراتژی قاچاقچیان جهت نیازسنجی بازار به منظور عرضه انبوه باشد.

به گزارش مهر، کشور عزیزمان ایران با داشتن حدود ٢٠ میلیون تن محصولات باغی و حدود ۲ میلیون و ۶۸۴ هزار هکتار باغ یکی از بزرگترین تولیدکنندگان میوه در دنیاست؛ با این حال حضور میوه های رنگارنگ فرنگی در بازار داخل یکی از معضلاتی است که تولید و تولیدکنندگان را به دردسر انداخته است.

هرچند که گفته می شود میزان عرضه این میوه ها در میدان مرکزی میوه وتره بار پایتخت و سطح شهر نسبت به گذشته کم کردن یافته، ولی در حال حاضر عرضه قطره چکانی این میوه های ممنوعه در حال انجام است و بعضی دست اندرکاران بازار معتقدند این تزریق قطره چکانی احتمالا به این علت است که واردکنندگان، و در واقع قاچاقچیان، در حال محک زدن شرایط و برنامه ریزی جهت واردات گسترده هستند؛ به همین علت تاکید آنها بر این است که باید با همین عرضه های قطره چکانی هم برخورد جدی صورت بگیرد.

هشدار راجع به یک سناریوی احتمالی ، تزریق قطره چکانی میوه های ممنوعه

در همین زمینه مجتبی شادلو، مدیر اتحادیه باغداران استان پایتخت کشور عزیزمان ایران در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به محدود شدن عرضه میوه های وارداتی غیرمجاز در میدان مرکزی میوه و تره بار، اظهارداشت: با این وجود، متاسفانه عرضه این میوه ها در مراکز خرده فروشی سطح شهر در حال انجام است.

وی اضافه کرد: خرده فروشی ها باید پاسخگو باشند که این میوه ها را از کجا تهیه می کنند و این عالی ترین نوع ردیابی راجع به منشا قاچاق میوه است.

درحالی که گفته می‌شود، حجم واردات میوه‌های ممنوعه به کشور کم کردن یافته، کارشناسان هشدار می دهند واردات قطره چکانی ممکن است استراتژی قاچاقچیان جهت نیازسنجی بازا

رئیس اتحادیه باغداران استان پایتخت کشور عزیزمان ایران با بیان اینکه امسال اوضاع تولید میوه و تره بار در کشور بسیار مطلوب هست، افزود: امسال تولید مرکبات، سیب درختی، کیوی، خیار، گوجه فرنگی و بسیاری دیگر از محصولات، بسیار مطلوب و بیش از تقاضای بازار است.

قاچاق میوه یا واردات مخفیانه؟

شادلو با اشاره به اینکه نمی دانیم اسم این کار را باید قاچاق میوه گذاشت یا واردات مخفیانه؟گفت: قاچاق میوه کار آسانی نیست و نمی توان به آسانی حجم گسترده ای از این محصولات را وارد کشور کرد، حجم زیادی از میوه را نمی توان در ساک های کوچک و همراه مسافران وارد کشور شود، بنابراین این اقدام به طرقی انجام می شود که کشف آن سخت نیست.

هشدار راجع به یک سناریوی احتمالی ، تزریق قطره چکانی میوه های ممنوعه

وی اضافه کرد: باغاتی که براساس سیاست های بلندمدت نظام احیا شده است و به مرحله تولید رسیده اند، بر اثر این قاچاق می تواند دچار آسیب شود.

شادلو افزود: طی حدود ۱۵ سال اخیر تولید میوه در کشور بیش از نیاز بوده است و واردات می تواند آسیب جدی به این حوزه وارد کند و باعث شود که تولیدکنندگان نتوانند محصولات خود را به فروش برسانند.

درحالی که گفته می‌شود، حجم واردات میوه‌های ممنوعه به کشور کم کردن یافته، کارشناسان هشدار می دهند واردات قطره چکانی ممکن است استراتژی قاچاقچیان جهت نیازسنجی بازا

وی تاکید کرد: علاوه بر این، قاچاق میوه می تواند باعث ورود آفات و امراض به کشور شود؛ یعنی هم مسیری جهت ورود آفات تازه باز می کند و هم اینکه موجب تقویت آفات متعارف قبلی می شود.

واردات قطره چکانی، زنگ خطر است

شادلو راجع به اینکه آیا کارها انجام شده است در جهت کنترل قاچاق میوه به کشور مناسب بوده هست، گفت: بله موثر بوده و شاهد این هستیم که عرضه میوه های قاچاق نسبت به گذشته بسیار محدود شده است ولی ما می گوییم این حداقل ها هم نباید باشد.

هشدار راجع به یک سناریوی احتمالی ، تزریق قطره چکانی میوه های ممنوعه

وی افزود: حضور این میوه های اندک نیز می تواند زنگ خطری جهت ما باشد؛ احتمال دارد عده ای این محصولات را به میزان اندک وارد کنند، جهت اینکه شرایط بازار را بسنجند و ناگهان اقدام به واردات آنها در حجم گسترده کنند. بنابراین باید نسبت به همین وارات کم، هم حساس بود، از همان ابتدا جلوی آن را گرفت و برخورد جدی با این مساله کرد تا دوباره اتفاقات گذشته تکرار نشود.

درهمین زمینه علیرضا متبحری، عضو هیات مدیره اتحادیه بار فروشان نیز در گفتگو با خبرنگار مهر راجع به آخرین اوضاع عرضه میوه های ممنوعه خارجه در بازار، اظهارداشت: علی رغم سخت گیری های بازرسی اتاق اصناف، تعزیرات حکومتی، وزارت جهاد کشاورزی و همچنین اتحادیه بارفروشان، بازهم شاهد حضور میوه های قاچاق در بازار هستیم.

وی با بیان اینکه این میوه ها زیر بارها وارد می شوند، افزود: عمده این محصولات قاچاق از دوبی وارد کشور ما می شوند.

عرضه ۵ نوع میوه ممنوعه خارجی در میدان مرکزی

عضو هیات مدیره اتحادیه بارفروشان راجع به اینکه درحال حاضر زیاد چه میوه هایی به صورت قاچاق وارد می شود؟ ادامه داد: لیمو ترش برزیلی، گلابی، سیب سبز، انگور و آووکادو زیاد قاچاق می شود؛ ضمن اینکه قیمت هرکیلوگرم انگور در میدان مرکزی حدود ۱۷ تا ۱۸ هزارتومان، سیب درختی سبز حدود ۱۵ تا ۱۶ هزارتومان، آووکادو دانه ای ۱۰ تا ۱۲ هزارتومان، گلابی حدود ۱۷ تا ۱۸ هزارتومان، لیمو ترش برزیلی حدود ۱۱ تا ۱۲ هزار تومان است.

متبحری با اشاره به اینکه حدود شش الی هفت ماه سخت گیری ها در این زمینه زیاد کردن یافته هست، تصریح کرد: با توجه به سخت گیری هایی که می شود عرضه میوه های قاچاق در میدان مرکزی میوه و تره بار به شدت کم کردن یافته است.

سخت گیری نباشد، امکان قاچاق گسترده وجود دارد

وی راجع به میوه های قاچاقی که در مغازه های خرده فروشی مشاهده می شود، گفت: این میوه ها را خود واردکنندگان در مغازه ها می برند و با فروشندگان داد و ستد می کنند.

متبحری اضافه کرد: خارج از میدان مرکزی، بسیاری از واردکنندگان این میوه ها را زیر بارها قرار داده و با اتوبوس، نیسان و وانت وارد می کنند و مستقیما درب مغازه ها می فرستند.

وی با بیان اینکه نمی توان به طور ۱۰۰ درصد جلوی قاچاق میوه را گرفت، ادامه داد: به همین علت این میوه های وارداتی هر از گاهی وارد میدان مرکزی هم می شوند ولی نسبت به قبل کم کردن یافته است.

متبحری راجع به اینکه آیا جای نگرانی وجود ندارد که با توجه به نزدیکی ایام عید، حجم قاچاق زیاد کردن یابد؟، گفت: هم اکنون سخت گیری ها خیلی خوب است و باعث کنترل اوضاع شده، قطعا شدت قاچاق بستگی به عملکرد مسئولان دارد اگر همینطور سخت گیری ها ادامه یابد چنین اتفاقی رخ نخواهد داد.

منشا قاچاق هنوز فعال است/ کانال مهم را بخشکانید

در همین ارتباط یکی از دست اندرکاران بازار میوه کشور که خواست نامش در گزارش ذکر نشود به خبرنگار مهر گفت: هنگامی که جریان قاچاق میوه، هرچند بصورت قطره چکانی، همچنان ادامه دارد، این نشان می دهد که منشا و کانال های مهم قاچاق هنوز خشکانده نشده اند و همچنان فعال هستند. بنابراین به محض اینکه سخت گیری مسئولان در بازار اندکی کم کردن پیدا کند، این کانال های قاچاق دوباره فعال می شوند و شاهد عرضه گسترده میوه قاچاق در بازار خواهیم بود.

وی افزود: جای تعجب دارد که آیا با قاچاق میوه در سطح بازار برخورد شده است است و آیا منشا و کانال مهم قاچاق همچنان فعال است.

وی تصریح کرد: اگر بخواهیم بساط میوه قاچاق را جهت هر لحظه جمع کنیم باید یکبار جهت هر لحظه با قاچاقچیان مهم برخورد سخت و جدی شود.

بیوتروریسم در کمین تولیدات ایرانی

گفته می شود حدود ۱۵ تا ۲۰ آفت قرنطینه ای از طریق واردات رسمی یا قاچاق ، وارد کشور شده است هست. تاکنون محصولاتی مانند لیموترش از آفت جاروک جادوگر و همچنین زیتون از مگس میوه زیتون که از طریق واردات به کشور ما راه یافته اند، به شدت خسارت دیده اند و هر سال دولت و کشاورزان هزینه های هنگفتی را صرف کنترل و مدیریت این امراض می کنند.

درهمین زمینه محمدعلی باغستانی، مدیر شرکت حفظ نباتات کشور در گفتگو با خبرنگار مهر راجع به اینکه آیا احتمال ریشه کن کردن آفاتی که وارد کشور می شوند، وجود دارد؟ و ما تاکنون توانسته ایم آفتی را ریشه کن کنیم؟ اظهارداشت: متاسفانه آفات هنگامی که وارد کشور شدند جهت هر لحظه می مانند و نمی توانیم آنها را ریشه کن کنیم چنین امکانی جهت هیچ کدام از آفات وارد شده است به کشور وجود ندارد. آفت هنگامی که در یک منطقه مستقر شد ریشه کنی آن محال است مگر راجع به آفت قرنطینه ای و زمانی که تازه به یک منطقه ورود کرده اند. به عنوان مثال تا زمانی که ما زیتون کاری داریم مگس میوه زیتون هم در کشور وجود دارد و درگیری های ما در این زمینه ادامه دارد.

وی راجع به اینکه با توجه به شرایط ناامن منطقه، آیا احتمال حمله بیولوژیک از این طریق به کشور وجود دارد؟ این پرسش بسیار خوبی هست، امروزه بحث جنگ بیولوژیک و بیوتروریسم یک بحث جدی و در دنیا مطرح هست، دغدغه های خاص خود را دارد، به همین علت یکی از وظایف مهم شرکت پدافند غیرعامل در زمینه ورود آفات، امراض و عوامل بیولوژیک به صورت عمدی هست. ما به عنوان شرکت حفظ نباتات هنگامی که مساله ورود آفات مطرح می شود بحث غیرعمد بودن آن را در نظر می گیریم ولی هنگامی که بحث عمد بودن این عنوان مطرح می شود نقش شرکت های دیگر مانند شرکت پدافند غیرعامل به میان می آید. امروزه بحث جنگ بیولوژیک و بیوتروریسم یک بحث جدی و در دنیا مطرح هست، دغدغه های خاص خود را دارد، به همین علت یکی از وظایف مهم شرکت پدافند غیرعامل در زمینه ورود آفات به صورت عمدی است.

رهایی از دام آفات ممکن نیست

رئیس شرکت حفظ نباتات راجع به اینکه تاکنون با چنین موردی برخورد داشته اید؟ فعلا نمی توانیم به طور قطعی در این زمینه اظهارنظر کنیم، ریشه بعضی موارد مشخص نیست ما خیلی از آفات را نمی دانیم عمدی وارد شده است یا غیرعمدی آمده است؟ غیرقابل اثبات است.

باغستانی به این پرسش که آیا در صورت وقوع چنین اتفاقی آمادگی مقابله با آن در کشور وجود دارد؟ پاسخ داد: مسئله این است که هنگامی که آفت وارد کشور می شود، دیدن آن آفت خیلی مسئله است چون جمعیت آن پایین هست. زمانی که ما متوجه حضور آفت می شویم تنها کاری که می توان انجام داد کنترل جمعیت آن است و ریشه کنی آن امکان ندارد. معمولا هنگامی که یک آفت قرنطینه یا عامل بیولوژیک وارد کشور می شود، در سالهای اول در کشور مبدایی که استقرار پیدا کرده خسارت خیلی زیادی وارد می کند. به عنوان مثال همین توتا ابسلوتا دو الی سه سال اولی که وارد شد خسارت های بسیار چشمگیری به محصول گوجه فرنگی کشور چه در گلخانه و چه در فضای آزاد وارد کرد. سپس آفت کم کم با محیط زیست سازگار می شود و ما باید آن را کنترل کنیم. اتفاقی که الان جهت مگس میوه زیتون و مگس میوه مدیترانه ای رخ داده است.

واژه های کلیدی: بازار | مرکزی | واردات | محصولات | وارداتی | قاچاقچیان | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz